رفتن به بالا

راهنمای استفاده از سایت

پیش از مشاهده ویدئوهای آموزشی، توضیحات زیر را برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد سایت وبی یار مطالعه نمایید:
عضویت در سایت وبی یار کاملاً رایگان است و تمامی کاربران، اعم از فراگیر، مدرس و یا آموزشگاه می توانند بصورت رایگان در این سایت ثبت نام کنند.
فقط مدرسین و آموزشگاه ها پس از انتخاب پلن مناسب از صفحه تعرفه ها قادر به ایجاد دوره و کلاس هستند.
در صورتی که قبلاً در این سایت عضو شده باشید، برای دسترسی به دوره ها و کلاس هایی که در آنها ثبت نام کرده اید کافیست پس از ورود به سایت، به پنل کاربری خود مراجعه کنید. در غیر اینصورت بر روی دکمه ثبت نام کلیک کرده و عضو شوید.
بعضی آموزشگاه ها/مدرسین، خودشان اقدام به ثبت نام مدرسین/فراگیران نموده و اطلاعات ورود را در اختیار آنها قرار می دهند. در این صورت مدرس/فراگیر نیاز به ثبت نام مجدد در سایت ندارد و می تواند از اطلاعاتی که آموزشگاه/مدرس در اختیارش قرار داده برای ورود به سایت استفاده نماید.
اگر با لپ تاپ یا سیستم شخصی هستید، دکمه ورود به سایت در قسمت بالای صفحه سمت چپ قابل مشاهده هست که پس از ورود، دکمه پنل کاربری در همان جا نمایش داده می شود.
اگر با تبلت یا موبایل هستید، دکمه ورود به سایت در قسمت پایین صفحه قابل مشاهده هست که پس از ورود، دکمه پنل کاربری در همان جا نمایش داده می شود.

فراگیران

تمامی کاربران، اعم از فراگیر، مدرس و آموزشگاه، می توانند با مراجعه به صفحه هر دوره، در آن دوره ثبت نام نمایند. در صورتی که دوره بصورت خصوصی توسط آموزشگاه/مدرس ایجاد شده باشد، برای ثبت نام در دوره باید با آموزشگاه/مدرس تماس بگیرید.
فراگیران پس از ورود به پنل کاربری، در صفحه پیشخوان می توانند لیست تمامی کلاس های خود را مشاهده نمایند. همچنین لیست دوره هایی که در آنها ثبت نام کرده اید در صفحه دوره های شما (به عنوان شرکت کننده) قابل مشاهده است.
برای ورود به کلاس کافیست در زمان شروع کلاس به صفحه پیشخوان مراجعه کرده و از جدول کلاس های امروز شما بر روی دکمه ورود به کلاس کلیک کنید. توجه داشته باشید که دکمه ورود به کلاس فقط پس از فرارسیدن زمان شروع کلاس در دسترس خواهد شد و در غیر اینصورت، مدت زمان باقیمانده تا شروع کلاس نمایش داده می شود. همچنین دکمه ورود به کلاس (پس از فرارسیدن زمان شروع کلاس) در صفحه دوره در سایت نیز قابل مشاهده خواهد بود.
فراگیران به صورت پیشفرض پس از ورود به کلاس در حالت قفل شده هستند که به این معنی هست که امکان اشتراک گذاری صدا و دوربین را ندارند. اگر مدرس کلاس به صلاحدید خود قفل فراگیر را باز نماید، فراگیر برای اشتراک گذاری صدا میبایست یکبار بر روی دکمه ترک صدا در پایین صفحه کلیک کرده و مجدد بر روی دکمه پیوستن به صدا کلیک نماید و اجازه دسترسی به میکروفون را بدهد. در این حالت، آیکون میکروفون به رنگ سبز در کنار نام فراگیر نمایش داده خواهد شد. همچنین برای اشتراک گذاری دوربین (پس از باز شدن قفل فراگیر توسط مدرس) میبایست بر روی دکمه اشتراک گذاری دوربین در پایین صفحه کلیک کرده و اجازه دسترسی به دوربین را بدهد.

مدرسین

مدرسین علاوه بر دسترسی های فراگیر (مانند ثبت نام در یک دوره و ورود به کلاس های ثبت نام شده) در صورتی که یکی از پلن های موجود در صفحه تعرفه ها را تهیه کرده باشند، می توانند اقدام به ایجاد دوره و کلاس نمایند.
برای تعریف دوره میبایست پس از ورود به پنل کاربری، به صفحه دوره های شما (به عنوان برگزارکننده) مراجعه کرده و بر روی دکمه ایجاد دوره جدید به رنگ سبز کلیک کنید و پس از پر کردن تمامی فیلدها، بر روی دکمه ایجاد دوره کلیک کنید.
در صورتی که ایجاد دوره جدید با موفقیت انجام بپذیرد، شما به صفحه افزودن کلاس جدید منتقل خواهید شد. حال میبایست فیلدهای مربوط به کلاس رو تکمیل کرده و زمان شروع کلاس را مشخص کنید.
هر مدرس می تواند به تعداد نامحدود دوره و برای هر دوره به تعداد نامحدود کلاس ایجاد نماید.
برای شروع کلاس کافیست 10 دقیقه قبل از زمان شروع کلاس به صفحه پیشخوان مراجعه کرده و از جدول کلاس های امروز شما بر روی دکمه شروع کلاس کلیک کنید. توجه داشته باشید که دکمه شروع کلاس فقط 10 دقیقه پیش از فرارسیدن زمان شروع کلاس در دسترس خواهد شد و در غیر اینصورت، مدت زمان باقیمانده تا شروع کلاس نمایش داده می شود. همچنین دکمه شروع کلاس (10 دقیقه پیش از فرارسیدن زمان شروع کلاس) در صفحه دوره در سایت نیز قابل مشاهده خواهد بود.
مدرس پس از ورود به کلاس با پیغام آزمایش اکو مواجه خواهد شد. در صورتی که دسترسی به میکروفون را داده باشید، میبایست صدای خود را بصورت اکو شده بشنوید. در این حالت بر روی دکمه بله کلیک کنید.
در صورتی که هنگام ایجاد کلاس، تغییری در تنظیمات کلاس نداده باشید، بصورت پیشفرض در حالت بی صدا هستید و صدای شما برای فراگیران پخش نخواهد شد. برای شروع ارتباط صوتی کافیست بر روی دکمه فعالسازی صدا در پایین صفحه کلیک کنید. آیکون سبزرنگ میکروفون در کنار نام شما نشان دهنده فعال بودن صدا می باشد.
برای اشتراک گذاری دوربین میبایست بر روی دکمه اشتراک گذاری دوربین در پایین صفحه کلیک کرده و اجازه دسترسی به دوربین را صادر کنید. در این حالت تصویر شما برای تمام فراگیران به اشتراک گذاشته خواهد شد.
برای اشتراک گذاری صفحه نمایش میبایست بر روی دکمه اشتراک صفحه نمایش در پایین صفحه کلیک کرده و کل صفحه یا یک اپلیکیشن یا یک تب از مرورگر را جهت اشتراک گذاری انتخاب نمایید.
در صورتی که هنگام ایجاد کلاس، تغییری در تنظیمات کلاس نداده باشید، بصورت پیشفرض تمامی کاربران در حالت قفل شده خواهند بود که به این معنی است که فراگیران امکان اشتراک گذاری صدا و تصویر را ندارند. برای اینکه چنین امکانی را به فراگیر بدهید کافیست بر روی نام فراگیر کلیک کرده و از منوی باز شده باز کردن کاربر را انتخاب نمایید. در این حالت، فراگیر میبایست یکبار بر روی دکمه ترک صدا در پایین صفحه کلیک کرده و مجدد بر روی دکمه پیوستن به صدا کلیک نماید و اجازه دسترسی به میکروفون را بدهد.
برای استفاده از تخته وایت برد می توانید از ابزارهایی که در سمت چپ صفحه مشاهده میکنید استفاده کنید.
برای آپلود فایل ارائه میبایست بر روی دکمه + به رنگ آبی در پایین سمت راست صفحه کلیک کرده و بارگزاری فایل ارائه را انتخاب نمایید. سپس فایل PDF ارائه را در پنجره باز شده آپلود کرده و دکمه تأیید را بزنید. در صفحه بارگزاری فایل ارائه، جلوی هر فایل ارائه چند آیکون وجود دارد که با کلیک بر روی مجوز دانلود ارائه را بده می توانید این اجازه را به فراگیران بدهید که فایل PDF را دانلود نمایند. آیکون بعدی برای انتخاب فایل ارائه فعلی است. در صورتی که چندین فایل ارائه آپلود کرده باشید، فایلی که علامت تیک سبزرنگ در جلوی آن قرار داشته باشد بر روی تخته وایت برد نمایش داده خواهد شد. همچنین برای حذف فایل ارائه می توانید بر روی آیکون حذف ارائه کلیک کنید.
برای آغاز یک نظرسنجی میبایست بر روی دکمه + به رنگ آبی در پایین سمت راست صفحه کلیک کرده و آغاز یک نظرسنجی را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده، چندین حالت پیشفرض برای نظرسنجی وجود دارد که می توانید با انتخاب هر یک از آنها، نظرسنجی را آغاز کنید. همچنین این امکان وجود دارد که گزینه های نظرسنجی را شخصی سازی کنید. برای اینکار کافیست نظرسنجی شخصی را انتخاب کرده و محتوای هر گزینه را وارد کنید.
پس از آغاز نظرسنجی، پنجره نظرسنجی برای همه فراگیران باز خواهد شد و می توانند از بین گزینه های موجود یکی را انتخاب کنند. شما به عنوان مدرس قادر خواهید بود نتایج نظرسنجی را مشاهده کنید و هر زمان که نظرسنجی به پایان رسید، در صورت تمایل بر روی انتشار نظرسنجی کلیک کنید تا نتایج نظرسنجی بر روی تخته وایت برد نمایش داده شود. در غیراینصورت می توانید با کلیک بر روی علامت ضربدر در بالای پنجره، نظرسنجی را ببندید.
هنگام نظرسنجی، شما فقط پاسخ ها را انتخاب می کنید و امکان نوشتن سوال در صفحه نظرسنجی وجود ندارد. شما باید سوال را بصورت صوتی و یا از طریق فایل ارائه از فراگیران پرسیده باشید و فقط برای دریافت پاسخ، از نظرسنجی استفاده کنید.
در پایان کلاس حتماً بر روی منوی بالا سمت چپ صفحه (آیکون سه نقطه) کلیک کرده و اتمام جلسه را انتخاب کنید. زیرا اگر اتمام جلسه را کلیک نکرده باشید و از صفحه خارج شوید، کلاس شما ادامه پیدا خواهد کرد و فراگیران در کلاس باقی خواهند ماند.

آموزشگاه ها

آموزشگاه ها علاوه بر دسترسی های فراگیر (مانند ثبت نام در یک دوره و ورود به کلاس های ثبت نام شده) و مدرس (مانند ایجاد دوره و کلاس) در صورتی که یکی از پلن های موجود در صفحه تعرفه ها را تهیه کرده باشند، می توانند اقدام به تعریف مدرس جدید و ایجاد کلاس برای هر مدرس نمایند.
مراحل ایجاد دوره و کلاس برای آموزشگاه دقیقاً شبیه به مدرس است. فقط آموزشگاه می تواند در هنگام ایجاد کلاس برای یک دوره، مدرس کلاس را از لیست مدرسین آموزشگاه انتخاب نماید.